עין תינה – טיול מים בצפון

איזור הטיול: שפלת יהודה

כמה זמן: עד 3 שעות

אורך המסלול: 2.4 ק"מ

רמת הקושי: קל/ בינוני

מסלול עין תינה הוא מסלול קצר, חמוד ומושלם ליום אביבי או קיצי. בעוד שמעיינות רבים מתחילים להתייבש לקראת בוא הקיץ, עין תינה מזרים מים לאורך כל השנה וזרימתו חזקה ביותר. עין תינה הוא מסלול מושלם לטיול משפחות המחפשות לצאת לטייל בטבע גם עם ילדים קטנים.

בריכה טבעית בעין תינה
בריכה בתחילת מסלול עין תינה

הערות חשובות:

  • אם אתם מורגלים בטיולים, את המסלול ניתן לעשות ללא מדריך טיולים. אם אתם לא מורגלים בטיולים, לא יודעים לקרוא סימון שבילים או לא מרגישים בטוחים ללכת לבד בטבע – מומלץ לטייל עם מדריך טיולים.
  • זהירות לא להתבלבל עם עין תינה הנמצאת במסלול נחל עמוד, כדי שלא תכוונו את הטיול לאזור מסוים ולבסוף הWaze יוביל אתכם למקום אחר.

איך רושמים ומקור השם עין תינה:

רבים שואלים איך יש לכתוב את שם המקום, עין טינה ב-ט' או עין תינה ב-ת'. אז התשובה היא שזה ממש לא משנה ואין דרך טובה לכתוב את שם המסלול. השם עין טינה או תינה נלקח מערבית והמשמעות בעברית היא מעיין התאנה. כיוון שהשם נלקח מהשפה הערבית, אין צורה נכונה או לא נכונה לכתוב זאת. ברוב המקומות יכתבו את שם המסלול עם -ת' למרות שגם לרשום עין טינה זה תקין לגמרי.

כיאה לשם המקום, עם ההגעה לנקודה במסלול בה יש להסתובב ולחזור על עקבותיכם ישנו עץ תאנה גדול ומפותח בשל כמות המים הרבה של הנביעה. בשל כך, טיול בעין תינה שפירות העץ בשלים, מספקת הנאה כפולה.

הדרך לתחילת המסלול

מסלול עין תינה מתחיל ברחבת עפר בסמוך לכביש 918, אחד הכבישים היפים ביותר בארץ. לבאים מדרום, חוויית הטיול מתחילה עוד בטרם ההגעה אל היעד. לפני שנת 1967 רמת הגולן הייתה בשליטת סוריה ואזור זה היה במרחק של מאות מטרים בודדים מהגבול. בשל כך, רכבים אשר נסעו על כביש 918 ספגו לא פעם יריות מהצד הסורי. עקב החשש לשלום תושבי האזור נשתלו משני צדי כביש זה עצי אקליפטוס במטרה להסוות את תנועת הרכבים. כיום, שנים רבות לאחר נטיעת האקליפטוסים, גובהם הרב מפריד את הנוסעים בכביש משאר הסביבה ומספק מראה ייחודי הקיים רק בכביש זה.

מים זורמים בעין תינה
מים זורמים בעין תינה

טיול בעין תינה

בסמוך לרחבת העפר ישנו שלט חום המפנה אתכם לתחילת מסלול עין תינה. מרחבת העפר יש ללכת כ- 20 דקות על שביל עפר המסומן בצבע ירוק. בסופה של דרך זו מתגלה חורשת אקליפטוסים קטנה ובסמוך אליה בריכת מים טבעית בה ניתן להיכנס למים. בנקודה זו מומלץ לעצור, להתרענן במים ולהוציא ארוחת בוקר. הבריכה הטבעית עם האקליפטוסים היא נקודה מושלמת במהלך המסלול. בשל כך בזמן הצהריים (סביב השעה 12:00) האזור די עמוס באנשים.

השעה המומלצת ליציאה לכל טיול היא סביב השעה 9:00. במסלול זה ליציאה המוקדמת יש סיבה ברורה. אם תגיעו למסלול עין תינה בשעה 9:00 – אתם תטיילו כמעט לבד. אם תגיעו סביב השעה 11:00/12:00 ככל הנראה יהיה במקום צפוף במיוחד.

דגש מיוחד לאזור הבריכה הטבעית – תביאו אתכם שקיות זבל. בנקודה זו אין פחי אשפה ויש לאסוף אחריכם את הפסולת.

לאחר הפסקה בבריכה יש להמשיך על השביל הירוק שתחילה עובר בתוך ערוץ המים ולאחר מכן ממשיך על דרדרת אבני בזלת. לאורך כל הדרך יוביל אותנו המסלול הירוק ואיתו יש להמשיך בעלייה. בשלב כלשהו השביל נכנס תחת סבך קנים מוצל אשר בסופו תגיעו אל מפל קטן ולא טבעי.

הגעתם למעיין

המפל זו הנקודה הקרובה ביותר לעין תינה. מי עין תינה נשאבים לטובת השטחים החקלאיים באזור ורק כ- 10% מהמים מוזרמים חזרה אל הטבע. המפל הקטן אותו אתם רואים מולכם הוא אותם 10% מכמות המים הטבעית שמוזרמים חזרה אל הטבע (זה הזמן לעצום עיניים ולדמיין מה הייתה עוצמת זרימת המעיין אם המים לא היו נשאבים כלל).

בסמוך למפל הקטן ישנו עץ תאנה רחב ידיים אשר הקנה למעיין את שמו. בעונה העץ מוציא פירות מתוקים מאוד אותם ניתן לקטוף וליהנות תחת המפל (רק תקוו שתגיעו לפני שיחסלו לכם את התאנים).  כאשר נרגיש תחושת מיצוי מהמפל נשוב על עקבותינו דרך סבך הקנים אל דרדרת האבנים ובחזרה אל הבריכה וחורשת האקליפטוסים. מנקודה זו הדרך כבר ברורה ומוכרת בחזרה אל האוטו.

משפחות מטיילות בעין תינה
משפחות מטיילות בעין תינה

למי מתאים הטיול בעין תינה

רמת הקושי של מסלול עין תינה היא קלה – בינונית ואורכו של המסלול קצר. על כן, הטיול מיועד לכל בני המשפחה באשר הם (מי שלא הולך עדיין נכנס למנשא). למשפחות מומלץ להגיע מוקדם ולערוך פיקניק בוקר בסמוך לאקליפטוסים. מטיילים בוגרים יוכלו אף הם ליהנות מהטיול בעין תינה. יש במקום הרבה מים, גם בבריכה הטבעית וגם בסמוך למפל המלאכותי, רק חשוב לזכור שאין בטיול הזה כל אתגר, זהו טיול מים קליל.

מתי לטייל בעין תינה: 

בעיקרון ניתן לטייל בעין תינה כל השנה. בחורף יהיה מעט קר ולכן מומלץ לטייל בין החודשים פברואר – נובמבר. לרוב המסלול של עין תינה יהיה עמוס יותר בחול המועד סוכות, חול המועד פסח וחודשי הקיץ – בעיקר סוף אוגוסט.  

هذا هو

هذا هو

השאר תגובה

הירשמו לניוזלטר שלנו